Důchodci v České republice musejí šetřit, obzvlášť ti osamělí, důchod mnohdy nestačí
Důchod 11 tisíc, nájem osm. Kolik zbyde na jídlo? Nic moc. Problémy, se kterými se potýkají čeští důchodci, zejména ti, kteří zůstali sami. Ve dvou se to přece jen táhne o trochu lépe. Mnoho z nich tak může skončit na ulici a skutečně se tak i děje.
Sice existují sociální dávky, které by mohly seniorům pomoci, ale důchodci si o ně neradi říkají. „Specifickým problémem u seniorů je, že neradi využívají možnosti, které jim nabízí stát – například sociální dávky na bydlení. Vnímají to jako vlastní selhání, nebo dokonce ostudu,“ popsala pro Blesk.cz Kateřina Kňapová z obecně prospěšné společnosti Alternativa 50+.
I z toho důvodu mívají starší lidé často problém zaplatit náklady na bydlení, popřípadě je musí kompenzovat někde jinde. Hlavní kámen úrazu je ale samozřejmě nízký důchod v průměru kolem 11 334 korun.Když se pak sečtou náklady na bydlení, jídlo, léky a další potřebné věci, nezbývá nic. Důchodci pak musejí pronajímat například pokoj, stěhovat se k příbuzným a podobně. To pak značně zhoršuje jejich zdravotní i psychický stav.
Problémy může odstartovat větší finanční výdaj
Problémy se pak mohou nezadržitelně kupit s nějakou nenadálou situací, kdy je potřeba větší finanční částka, třeba na nákup kotle, bojleru a podobně. Pokud chybí úspory nebo děti, které jsou ochotny pomoci, senioři pak končí na ubytovnách nebo na ulici. Z květnového výzkumu sociálně vyloučených lokalit například vyplývá, že neustále roste počet seniorů na ubytovnách. Pokud nedokáží platit ani tu, odcházejí z donucení k rodinám, do domova důchodců či v nejhorším případě končí jako bezdomovci.
Problém se ale netýká pouze lidí v důchodu, ohroženi jím jsou všichni po padesátém roku, kteří v tomto věku ztratí práci a nemohou si najít jinou.
Otázkou zůstává, jak životní situaci starších lidí řešit a jak jí preventivně předcházet. Zástupkyně Alternativy 50+ navrhuje, aby byl zaveden širší systém sociálního bydlení. Jedná se o klasické byty, především v držení obce, které ale mají o poznání nižší nájem, než ty „tržní“.
Pomoci může příprava na důchod
Pomoci může, když se senioři připraví na stáří v předstihu, například si dopředu zajistí výměnu finančně náročnějšího třípokojového bytu, který sloužil dříve celé rodině, za byt menší. Z hlediska bytové politiky státu a obcí je prý žádoucí, aby vznikalo více malometrážních bytů pro seniory v takových lokalitách, kde jsou dostupné zdravotní a sociální služby i nějaké to kulturní či sportovní vyžití.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.
Komentáře ke článku
spatne . . .kdyz tolik lidi musi
fyzicky a dusevne trpet ve stari
ve sve Vlasti.Ale za to ma 60 milionu korun na 50 super Novych Policejnich vozu zn Skoda Octavia.A tez moderni Letectvo(bojove) s velice drahymi letouny
znacky SAAB GRIPEN ktere maji mimo jine za ,,UKOL,, obhajovat nenarusitelnost VZDUSNEHO PROSTORU vsech Pobaltickych Republic pred zlym RUSKYM LETECTVEM .. to potom v rozpoctu
na duchodce moc nezbyde . . .
Důchodce, který má odpracováno polovinu,dostane k důchodu dávku na bydlení, přesto, že ani v p....i nemá, aby si byt vyměnil !Tak proč potom má člověk chodit do práce - SE PTÁM...Cikánovi, který do práce nechodí , tak se důchod vypočítá z průměrné mzdy, které činí asi 24 000, no tak tohle si může dovolit jenom opravdu debilní republika s vládou, jaká nastolena jest !!! Znám plno lidí, kteří berou soc. dávky a do práce chodí na černo, a proč ne?!Až půjdou do důchodu, tak jim malý důchod stát doplatí ve všech možných dávkách !Jen tak dál, vy ozubení rytíři !