Domácí péče je pro seniory přínosem
Ke staří bohužel mnohdy patří i zhoršení zdravotního stavu. Když už je třeba se o nemocného prarodiče či rodiče starat, je pro něj vždy mnohem lepší domácí péče. Mnohé studie prokazují, že nemocný člověk se v domácím prostředí zotavuje lépe a rychleji.
Většina vážně nemocných chce zůstat v domácím prostředí, které může pomoci dřívějšímu uzdravení. Někde se péče o nemocného ujmou příbuzní, spousta lidí ovšem takovou možnost nemá. Opustit práci a na plný úvazek se věnovat nemocnému si nemůže dovolit každý. Jde navíc o velmi náročnou práci.
„Je třeba si uvědomit, že péče o umírajícího nebo závažně nemocného je v podstatě nepřetržitá. Existují agentury, které vám za peníze poskytnou ošetřovatelku, tedy člověka, který obvykle nemá zdravotní vzdělání, třeba i na 24 hodin, ale je to poměrně finančně náročné. Cena se pohybuje kolem 200 korun za hodinu,“ uvedla pro web i60 onkoložka Petra Garnolová, která provozuje agenturu domácí péče a hospic Péče doma.
Nový příspěvek pro členy rodiny
Čtete také
Lidé, kteří chtějí doma pečovat o své blízké po propuštění z nemocnice, mohou od letošního 1. června zažádat o ošetřovné. Dávka se poskytuje na tři měsíce. O blízké příbuzné nyní pečuje 300 tisíc lidí, očekává se, že dávku využije asi desetina z nich. „Ošetřovné“ je vlastně pokrytí doby, která následuje po propuštění z nemocnice, například po vážném úrazu nebo nemoci. O potřebě péče rozhoduje ošetřující lékař lůžkového zařízení, který vyplní tiskopis. Ten se doručí zaměstnavateli spolu s vyplněnou žádostí a písemným souhlasem ošetřované osoby.
Žádost pak zaměstnavatel odešle na okresní správu sociálního zabezpečení. Nárok vzniká v případě, jestliže hospitalizace trvá alespoň sedm dní a nemocného je třeba ošetřovat nejméně dalších 30 dnů. Poskytnutá dávka je zařazena do systému pojistného a odpovídá zhruba nemocenské (náhrada příjmů ve výši 60procentního denního vyměřovacího základu). Zákon určuje poměrně široký okruh osob, které mohou tuto dávku čerpat. Členové rodiny se během tří měsíců mohou i vystřídat, avšak vždy po celých dnech.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.