Doba roušková a jaké jsou její zásady
Vláda nařídila pohyb osob pouze se zakrytým nosem a ústy. Kolem nošení roušek však panuje mnoho nepravdivých informací. Seniory jako nejohroženější skupinu však mohou před pandemií ochránit. Jak to tedy se stále skloňovaným slovem rouška doopravdy je?
Jakákoli ochrana je lepší než žádná
Ano, rouška sama o sobě před virem neochrání. To dokáže pouze respirátor. I tak má však smysl zakrývat si dýchací ústrojí. Pravdou je, že roušky chrání zejména zdravé lidi, před nakaženými. Nejlépe to lze vystihnout heslem: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Užívání tohoto typu ochrany může proto výrazně omezit šíření viru. Využijte proto šátku, šály či podomácku vyrobených roušek.
Nejlepší materiál je bavlna
Materiálem pro výrobu domácí roušky by v ideálním případě měla být nová bavlněná látka, přes kterou není vidět. Ideální je zvolit čistě bílou barvu, která se nejlépe čistí vyvářením. I z toho důvodu je vhodné zvolit pro zavázání šňůrky z látky a ne gumičky.
I nošení má svá pravidla
Čtete také
Roušku nasazujte a sundávejte pouze na šňůrky ze zadní strany. Nesahejte na přední část a dbejte, abyste roušku měli vždy otočenou stejnou stranou. Před nasazením a po sundání si pečlivě umyjte ruce. Je nezbytné, aby látka zakrývala nos i ústa. Jednorázové roušky hned po použití vyhoďte. Roušek byste měli mít více, abyste je během dne mohli střídat. Pokud si je nemáte jak vyrobit, nebojte se oslovit například své sousedy.
Roušky je třeba pravidelně vyvářet
Dezinfekce roušky by měla probíhat vyvářením. Pro zvýšení efektivity je třeba nechat roušku ještě ve vodě vychladnout a poté přežehlit.
Pomáhejme si navzájem
Roušek je v současné situaci stále málo a některým lidem mohou zachránit život. Pokud můžete vyrobit roušky například pro nemocnice, směle do toho. Informujte se, kam je možné roušky odnést. Pokud naopak nemáte možnost roušku sehnat, nebojte se požádat o pomoc. Jsme v tom společně.
Návody na výrobu roušky:
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.