Desítky tisíc seniorů řeší exekuci
I přes loňský úbytek jsou v České republice desítky tisíc seniorů, kteří čelí exekuci. Zlepšení je navíc jen zdánlivé. Informoval o tom web novinky.cz.
Podle webu novinky mělo loni v červnu exekuční srážky z penze 48 520 seniorů, letos jich bylo 43 362. Podobně byl podle aktuálních údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zaznamenán pokles i u invalidních důchodců. Těch loni ve stejnou dobu čelilo strhávání peněz 32 973, letos na konci prvního pololetí pak 26 383.
K velkému poklesu počtu lidí, jimž exekutoři odebírají peníze z penze, přitom podle dat došlo loni v červenci. „Byl způsoben růstem nezabavitelné částky, k němuž tehdy došlo,“ uvedl Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.
Vliv má i legislativa
„V roce 2020 proběhly tři významné legislativní změny, které měly vliv na změnu u výpočtu nezabavitelné částky a částky, nad niž se zbytek čisté mzdy srazí bez omezení,“ potvrdila Jitka Drmolová z České správy sociálního zabezpečení.
Čtete také
Změny podle ní vedly k navýšení počtu klientů správy, kterým nemohou být srážky prováděny vzhledem k výši důchodu. V dubnu se pak zvýšily částky životního a existenčního minima.
Nejhorší je Ústecký a Moravskoslezský kraj
Nejvíce důchodců se srážkami z exekucí je v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, které jsou známé tím, že se tam vlivem nízkých mezd často zadlužovalo více lidí. Hned za nimi následují Středočeský a Jihomoravský kraj.
„Vyšší hodnoty u dvou posledně zmíněných krajů mohou být způsobeny vyššími životními náklady zejména na bydlení, u Jihomoravského vlivem Brna,“ uvedl Hábl. To, že se snížil počet seniorů a hendikepovaných lidí s exekučními srážkami z penzí, ale neznamená, že současně ubylo i exekucí na ně.
Mezi důvody exekuce u seniorů je často uváděno to, že se snaží půjčkami pomoci svým příbuzným. To je pouze jedna příčina. Často jsou za nimi ale i dluhy z minulosti, kdy ještě dnešní senioři byli v produktivním věku. Tam jsou pak často stejné příčiny jako u zbytku populace, tedy nezvládnuté půjčky, nízké příjmy a následné „vytloukání“ jednoho úvěru na život druhým či situace, kdy si lidé pořádně nepřečetli podmínky smlouvy.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.