Desatero: Jak se vyhnout jarní únavě
S jarní únavou se může potýkat kdokoliv. Úbytek energie, místo dobré nálady ze slunných dnů, může přijít zcela nečekaně a znepříjemnit nám toto jinak radostné roční období. Vyhnout se jí přitom není tak těžké. Následují nejčastější rady odborníků, které zveřejnil web tyden.cz.
1. Jezte pravidelně
Pokud člověk jí pravidelně, lépe dokáže hospodařit s energií a únava by se celý den neměla dostavit. Podle odborníků tvoří základ tři hlavní jídla - ráno, v poledne a večer. Mezi energetické bomby, které nezkazí postavu, patří zejména brambory, chléb, těstoviny a cereálie. Ke svačině je nejlepší sáhnout po ovoci.
2. Hýbejte se
Nejlepším receptem na únavu je pohyb. Obecně je doporučováno věnovat se fyzické aktivitě alespoň 150 minut týdně. Jak ale upozorňují odborníci na spánkové poruchy, cvičit pozdě večer by mohlo narušit kvalitu spánku.
3. Shoďte pár kilogramů
Kilogramy navíc zatěžují kardiovaskulární systém a narušují imunitu. To pak může vést k tomu, že se člověk cítí unavenější i při činnostech, které mu dříve nedělaly problém. Kardiologové však doporučují, aby lidé nepospíchali a zátěž zvyšovali postupně. Začít hned běhat maratón by mohlo organismus ještě více zatížit.
4. Zlepšete spánek
Čtete také
Kvalita a kvantita spánku je klíčová, jak uvádí odborníci ze spánkové laboratoře při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Svým pacientům doporučují, aby ve večerních hodinách omezili televizi a počítač, raději ztlumili světlo a věnovali se klidným činnostem. Zároveň se vyplatí vyhnout se tučným jídlům k večeři a fyzické aktivitě ve večerních hodinách.
5. Zapomeňte na stres
Pokud se celý den trápíte a jste pod stresem, srdce buší jako o závod, krevní tlak stoupá, svaly jsou napjaté, což organismus vysiluje. V tomto stádiu lékaři doporučují dát si pauzu, vzít si dovolenou, případně se naučit relaxovat.
6. Svěřte se odborníkovi
Existují mezinárodní studie, které doporučují v případě těžké jarní únavy navštívit lékaře. Ti mohou doporučit kognitivní behaviorální terapii, která má na část lidí pozitivní efekt.
7. Zkuste vynechat kávu
Minulý rok doporučila britská Královská psychiatrická společnost unaveným lidem vynechat kofein. V drobných studiích se ukázalo, že po třech týdnech bez kávy, kofeinových limonád a čaje se stav některých pacientů výrazně zlepšil.
8. Žádný alkohol
Jediná sklenička vína dokáže uspat. Určitě tedy nefunguje dát si skleničku na povzbuzení.
9. Pijte víc vody
Část lidí se necítí dobře z důvodu nedostatku vody. Vynechte však sladké limonády. Dospělý člověk by měl vypít zhruba kolem osmi skleniček vody, mléka či jiného nealkoholického nápoje denně.
10. Doplňte vitamíny
Oslabený organismus není nutné podporovat pouze tabletkami a vitamínovými doplňky. Podle farmaceutů má stejný efekt také ovoce a zelenina, případně jiné pochutiny, které obsahují řadu vitamínů. Při nedostatku vitamínu D je lepší se vydat na krátkou procházku ve chvíli, kdy se objeví sluneční paprsky.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.