Dědictví: Přehled nejdůležitějších pojmů
V závěru minulého roku jsme si společně procházeli všechny podstatné změny, které od 1. ledna 2014 zavedl do dědického procesu nový občanský zákoník. Nyní si pojďme shrnout nejdůležitější pojmy, se kterými se můžete během dědění setkat.
Dědic
Osoba, na kterou přechází po smrti zůstavitele jeho práva a závazky, a to všechna nebo jejich část. Dědicem se člověk může stát buď ze zákona (nepominutelný dědic) nebo tím, že jej zůstavitel uvede ve své závěti.
Dědická smlouva
Nejsilnější právnický titul v dědickém řízení, který byl znovu uzákoněn od 1. ledna 2014. Zůstavitel ji před smrtí sepisuje se svým budoucím dědicem a může se s ním tak domluvit na konkrétních položkách, které mu připadnou. Je ovšem opatřena podmínkami, které dědic musí splnit, aby dědictví nabyl (například úspěšné dostudováni). Při jejím psaní musí být pamatováno také na nepominutelné dědice.
Dědické třídy
Díky třídám dědiců určujeme pořadí, ve kterém pozůstalí můžou po zůstavitelovi dědit. První třídu tvoří děti a manžel nebo manželka. Pokud nemůže dědit ani jeden ze zástupců této třídy (například z důvodu zřeknutí se dědictví, vydědění nebo úmrtí), dědický podíl se přesunuje osobám do druhé třídy. Stejný postup se aplikuje i dále a pokračuje až do šesté třídy, která společně s pátou letos nově přibyla. Od roku 2014 tedy můžou dědit i praprarodiče a sestřenice s bratranci.
Náhradník
Osoba, která dědí v případě úmrtí, zřeknutí se dědictví či vydědění původního dědice. Nově se může určovat také náhradník náhradníka.
Nepominutelný dědic
Potomek nebo příbuzný zůstavitele, který podle zákona musí dostat svůj povinný díl z pozůstalosti, a to i v případě, že nebyl uveden v závěti. Výjimku tvoří vyděděné osoby.
Vydědění
Není-li některý z nepominutelných dědiců hoden svého zákonem daného podílu, zůstavitel ho může ještě za svého života vydědit. K takovému kroku se přistupuje například v případech, kdy je dědic zadlužený, vede nezřízený život, byl odsouzen za trestný čin, o zůstavitele neprojevuje zájem nebo mu v případě nouze nepomohl. Potomka lze vydědit pomocí prohlášení o vydědění a od letošního roku už není povinné uvádět důvod.
Závěť
Jednostranný dokument, ve kterém zůstavitel určuje, kdo bude po jeho smrti (kromě zákonem daných nepominutelných dědiců) dědit. Sepisuje se buď vlastnoručně nebo s pomocí notáře. Oproti závěti se může týkat celého majetku. V takových případech se k dědění ze zákona poté už nepřistupuje.
Zřeknutí se dědictví
Podle nového občanského zákoníku se dědic může zřeknout svého dědického práva ještě před smrtí zůstavitele. Tento právní úkon je podmíněn dědickou smlouvou se zůstavitelem.
Zůstavitel
Osoba, po jehož smrtí se dědí. Svému dědicovi přenechává nejenom majetek, ale také své závazky.
Zdroj foto: morguefile.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.
Měl bych dotaz ohledně opomenutí a zanesení věci v dědictví,konkrétně přívěsného vozíku za automobil.
Muj otec je již 17let po smrti,vozík je stále v provozu,matka asi nedopatřením neuvedla tento do dědictví,zjistil jsem nedavno.
Povinné ručení tudíž chodí stále na otcovo jméno.
Prosím o Vaši právní radu,jaká je možnost dát tuto věc do pořádku.
Děkuji předem za Vaši odpověd.
S pozdravem
Bušta