Co vás čeká v domovech pro seniory
„Dát, či nedat? Toť otázka.“ Nemálo lidí stojí právě před tímto těžkým rozhodnutím. Ať již se jedná o děti, které se rozhodují, zda dát své rodiče, mnohdy potřebující zvýšenou péči, do domova pro seniory, či o samotné seniory stojící před rozhodnutím, kde stráví pravděpodobně zbytek svého života. Někteří senioři se do těchto zařízení těší a někteří si je naopak démonizují. Co můžeme skutečně očekávat od domovů pro seniory, se dočtete v následujícím článku.
Profesionální péče a život v kolektivu
Domovy pro seniory jsou určeny pro každého, kdo dosáhl důchodového věku nebo pro ty, kteří z jakéhokoliv důvodu (stáří, nemoc,…) potřebují zvýšenou péči, popřípadě stálou asistenci. Péče bývá v domovech pro seniory opravdu profesionální. Pečovatelé se postarají o vše, co člověk potřebuje (vaření, praní, žehlení,…) a zároveň pomohou v případě handicapů a nemocí. Senior zde často sdílí pokoj s někým jiným. Problém nastává tehdy, když si spolubydlící nesednou, avšak objevují se i příležitosti získat samostatný pokoj a mít tak větší soukromí. Problematika ubytování je velmi individuální – někdo se cítí bez spolubydlícího osamocen a jiný zase nemůže nikoho na pokoji ani vystát. Pro mnoho důchodců je však nespornou výhodou to, že se dostanou mezi lidi a mohou se tak účastnit různých zábavných akcí, kulturních programů, kurzů (například počítačové,…), či si jen povídat ve společných prostorách. Šanci tak nedostane ani strach, který staří lidé často mívají, a který právě často souvisí s osamocením a nejistotou. I v domovech pro seniory je důležité, aby příbuzní své rodiče a babičky navštěvovali. Ti tak zůstanou v obraze, co se „venku“ děje a nebudou si zde připadat tak odloučeni od své rodiny. Jednou z nevýhod je pak pevně daný režim, který částečně brání v individuálním uspořádání si času. Dalším negativem, které by se zde dalo najít, je čekací doba na domov pro seniory, která může být až několik let.
Finanční stránka
Cena často bývá aspektem, který mluví proti umístění do domova pro seniory. Ta se však pohybuje v různých cenových hladinách a péče bývá zároveň dotována státem. Orientačně se tedy pohybujeme v relaci mezi šesti a jedenácti tisíci korunami, tedy na částce, jež se prakticky rovná výši příjmu průměrného důchodce. Na druhou stranu ten nemá potřebu za nic navíc utrácet, neboť má veškeré potřeby zajištěné, a často zbyde i pár korun pro vnuky a vnučky.
Typy zařízení
Kromě klasických domovů pro seniory, kde je o důchodce velice kvalitně pečováno, existují i domy s pečovatelskou službou a soukromé penziony. V posledních dvou jmenovaných bývá život velmi podobný běžnému životu a senioři zde většinou bydlí v samostatných bytových jednotkách. Rozdílem proti běžným bytům je však jejich bezbariérovost, personál, který je vždy k dispozici, stejně jako různé život usnadňující pomůcky.
Výhody
- kolektiv
- profesionální a všestranná péče
- snadnější, pro seniory, přizpůsobený život (bezbariérovost,....)
Nevýhody
- čekací doba
- pevný režim
- sdílení pokoje a finanční náročnost
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.