Chytrý telefon může být pro seniory šikovným pomocníkem
Starší lidé si s moderními technologiemi rozumí stále více. Telefony mohou starším lidem výrazně usnadnit běžný život i pomoci bojovat proti osamělosti, a to ať už sami internet ovládají, nebo ne. Pro ty, kteří potřebují s vyhledáváním vhodných kontaktů pomoci, jsou tu asistenční telefonické služby, pro ty, co smartphony běžně ovládají, zase chytré aplikace.
Pomoc s kontaktováním odborníků
Problémem pro mnohé seniory je stále ještě internet. Například najít kontakty na šikovné a poctivé opraváře, řemeslníky nebo právníka tak pro starší lidi nemusí být snadné. „Obzvláště senioři jsou mnohými nepoctivými podnikateli vnímáni jako snadné oběti, kterým lze například naúčtovat vyšší cenu nebo odevzdat neúplnou práci. Senioři se navíc často neorientují na internetu, kde lze najít recenze, a proto musejí riskovat,“ říká Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe, asistenční telefonické služby pro lidi nad 50 let.
Usnadnění psaní zpráv
Čtete také
Další velmi praktickou aplikací, kterou ocení zejména lidé pokročilého věku, je aplikace SMS hlasem. Ta umožní nadiktovat SMS zprávu i příjemce telefonu bez zdlouhavého mačkání klávesnice. Starší lidé poté ocení také aplikaci Nevolejte.cz, která má za úkol blokovat nevyžádané telefonní hovory. Aplikace blokuje jak kontakty ze sdílené černé listiny, tak čísla, která označí jako nežádoucí sám uživatel. „Lidé vyššího věku jsou často cílem nejrůznějších obchodníků, kteří se snaží buď vynutit osobní schůzku, nebo dokonce prodat službu či zboží přímo po telefonu. Jsou pro ně totiž často snadným cílem. Je proto dobře, že existují způsoby, jak se nevyžádaným telefonním hovorům bránit,“ kvituje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe.
Praktické věci a sblížením rodiny
Podle průzkumu využívá 60 % starších lidí moderní technologie ke komunikaci se svými blízkými. Ne vždy však ovládání potřebných nástrojů plně zvládají. Některé aplikace proto nabízí možnost, jak užívání technologií starším lidem usnadnit a zároveň díky nim propojovat generace. Aplikace, kterou si do svého tabletu nainstaluje senior i mladší a v technologiích zběhlejší člen rodiny, totiž umožňuje starším lidem jednoduše a bezpečně vstoupit do digitálního světa, kde se jejich děti či vnuci stanou jejich průvodci. Starší lidé tak i přes menší úroveň orientace v digitálním prostředí zůstanou v kontaktu s rodinou a mohou se naučit postupně využívat rozličné funkce tabletu či chytrého telefonu.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Přiznat šediny je stále v módě, vyžaduje to však odvahu - číst více »
Ženy tráví v penzi více času než muži. Rozdíl sníží reforma - číst více »
Chalupaření už není v kurzu. Senioři více cestují - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.