Chystáte se do důchodu? Pohlídejte si podmínky. Může se se stát, že nedostanete nic
Tomu, kdo se letos rozhodne odejít do důchodu, se může stát, že od státu nedostane ani korunu. Jak je to možné přestože mají důchodový věk? Jelikož se domnívali, že pro nárok na důchod stačí 25 let pojištění. Tento omyl je častý a doplácí na něj mnoho žadatelů.
„Kdo bude mít letos důchodový věk, potřebuje mít nejméně 34 let potřebné doby pojištění,“ sdělila portálu finance.idnes Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení. Mnozí mají s touto podmínkou problém. Někomu chybí řádově měsíce, jiným i několik let a jsou i případy, kdy pro přiznání starobní penze chybí žadateli 10 i více let pojištění.
Potřebná doba pojištění pro vznik nároku na starobní důchod se totiž neustále prodlužuje. Zatímco v roce 2010 stačilo žadateli o důchod získat 26 let pojištění, letos to je už 34 let. Po roce 2018 se pak prodlužování potřebné doby zastaví na finálních 35 letech.
Jak je to při péči o děti?
Tato doba se může zdát dlouhá především ženám, které vychovaly několik dětí. Do doby pojištění pro nárok na důchod se podle Buraňové započítává doba osobní péče o dítě do 4 let věku.
Čtete také
- Desetina seniorů bere důchod vyšší než 14 tisíc
- Systém penzí je na tom nejlépe za posledních devět let
- Češi si myslí, že jim penze v důchodu nebude stačit
- Politické strany před volbami na důchody myslí, komplexní řešení však nenabízí
- Z průzkumu vyplývá, že ohledně výše důchodu mají lidé nereálná očekávání
Pokud žena zůstává doma i se staršími dětmi a předpokládá, že tato doba „v domácnosti“ bude delší, má možnost přihlásit se k dobrovolnému důchodovému pojištění. Myslet na to však musí dříve. Těsně před důchodem to nelze zpětně dořešit.
Dalším problémem je invalidní penze
Problém může nastat také v okamžiku, kdy žadatel dříve pobíral invalidní penzi. “Jde o situace, kdy lidé byli v invalidním důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně a během pobírání invalidní penze nevykonávali výdělečnou činnost podléhající odvodům na důchodové pojištění.” uvádí Buraňová. Dodává také, že pobírání tohoto důchodu samo o sobě také nelze započítat do doby potřebné pro nárok na starobní důchod.
Někdy se lidé také mylně domnívají, že doba, kdy pobírali sociální dávky, se jim pro důchod započítá, což není podle Buraňové pravda. “Také doba evidované nezaměstnanosti se nezapočítává automaticky v celém rozsahu,” doplňuje.
Pozor na OSVČ
Problémy můžete mít také v případě, že jste pracovali bez pracovní smlouvy. Takzvaně “na černo”. Jde také o případy, kdy se lidé rozhodnou podnikat jako OSVČ a řádně neplatí pojistné na důchodové pojištění. Doba činnosti OSVČ, za níž nebylo řádně zaplacenopojistné na důchodové pojištění, se totiž do potřebné doby pojištění rovněž nezapočítá.
“Kdo potřebnou dobu nesplní, má možnost chybějící dobu doplatit dobrovolným pojištěním,” radí Buraňová. Není to však univerzální řešení pro všechny situace. Další možností je podle ní žádost o penzi oddálit a chybějící dobu dopracovat.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.