Ateroskleroza - tichý nepřítel moderní doby
Jistě všichni znáte reklamy na prací prášky, ve kterých opravář vytahuje z pračky součástku zničenou od vodního kamene. Jak to souvisí s aterosklerózou? Velmi zjednodušeně si právě takto můžeme představit aterosklerózu v lidském těle. Stejně jako se vodní kámen tiše a bezbolestně usazuje uvnitř pračky, se v těle ukládá tuk na stěny tepen.
Příčiny aterosklerózy
V důsledku příliš rychlého tempa dnešní doby velmi snadno podléháme nezdravému životnímu stylu. Člověk má málo času, takže místo chůze preferuje jízdu autem, velmi často podléhá stresu, což většinou řeší nepravidelným, rychlým jídlem, cigaretami a kávou. Tohle všechno připravuje ornou půdu pro vznik aterosklerózy. Tento nezdravý, avšak poměrně běžný způsob života totiž vede k riziku vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku a obezitě. Svou roli pro podporu vzniku této nemoci sehrávají také onemocnění cukrovkou nebo dědičné dispozice. Obecně nejrizikovější skupiny pro toto onemocnění tvoří muži ve věku 50-60 let a ženy nad 60 let. V současné době se však můžeme setkat i s tzv. předčasnou aterosklerózou, která postihuje osoby již v období středního věku mezi 30. až 40. rokem života.
Jak se ateroskleroza projevuje
Postupné ukládání tukových látek, zejména cholesterolu, v tepnách mění strukturu cévní stěny. Snižuje se tak její elasticita a tepny se zužují. Může tak dojít k omezení průtoku krve a tím pádem k nedostatečnému zásobení orgánů kyslíkem a jejich následnému poškození. Podle toho, kde se ateroskleróza rozvine se tak můžeme setkat s následujícími typy:
Ateroskleroza končetinových tepen
Projevuje se bledostí končetin, častým, dlouhodobým pocitem studených nohou, bolestmi svalů při chůzi, křeče v nohou.
Mozková ateroskleroza
Ta může v krajním případě vyústit v cévní mozkovou příhodu. Tuto formu provázejí bolesti hlavy, zhoršené soustředění a paměť, závratě, sklon ke zmatení.
Léčba a prevence aterosklerózy
V případě tohoto onemocnění se ateroskleróza neléčí jako celek, nýbrž se postupně odbourávají příčiny, které byly zmíněny výše. Nejčastěji se léčbou snižuje hladina cholesterolu a krevní tlak. To znamená výrazné omezení přísunu živočišných potravin a mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku, másla, vajec. Místo nich obohacujeme jídelníček zejména o ovoce a zeleninu. Velmi příznivý vliv v tomto směru mají česnek, cibule, celer a citrón, případně můžete zařadit i bylinky. Dále jsou pacienti nuceni snížit a stabilizovat svou hmotnost a zjednodušeně můžeme říci, že celkově musejí změnit své návyky a žít zdravě, což zpravidla nebývá jednoduché. Najít si čas a pozitivní přístup k pohybu však stojí za to. Doporučují se aktivity, které zapojují celé tělo např. běh, lyžování, plavání, ale také obyčejné procházky.
Nejúčinnější prevencí je dát Vašemu tělu to, k čemu bylo vymyšleno – dostatek pohybu a s tím související kvalitní stravu. Jídlo by mělo být bohaté na vlákniny obsažené především v ovoci a zelenině, živočišné tuky nahraďte rostlinnými a omezte sladká jídla.
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.