3.díl - Co dělat s mobilem po zemřelém a jak se vypořádat s úřady, pokud byl podnikatel
Jak přepsat energie, vyřídit pozůstalostní důchod nebo třeba co dělat se životní pojistkou zemřelého jsme rozebírali v minulém 1. a 2. dílu našeho seriálu. Nyní se podíváme na to, co dělat s mobilním telefonem nebo třeba internetovým připojením či digitální televizí. Byl váš blízký podnikatel? Čekají vás ještě další úřední povinnosti.
Prvním krokem po úmrtí majitele mobilního telefonu je nunté zrušit mobilní číslo zemřelého. Není nutné čekat na dědické řízení, zrušit jde v podstatě ihned na kterékoli pobočce příslušného operátora. Stačí předložit jakýkoliv úřední dokument prokazující úmrtí. Nemusí jít ani o úmrtní list, stačí List o prohlídce zemřelého, které vám dal lékař.
Pokud si domácí internetové připojení nebo digitální televizi chcete ponechat, je třeba na prodejně vyplnit formulář Čestné prohlášení dědice. Rozhlasové a televizní poplatky lze odhlásit na internetovém formuláři na stránkách České televize a Českého rozhlasu. Pokud je však zemřelý platil prostřednictvím služby SIPO, lze změny nahlásit na kterékoli pobočce České pošty.
Co vás čeká, když zemřelý podnikal?
Na České správě sociálního zabezpečení není třeba úmrtí poživatele důchodu hlásit, udělá to za vás matrika. Pokud zemře osoba samostatně výdělečně činná, není potřeba za ni dál platit zálohy na důchodové, případně nemocenské pojištění. Dědicové mohou následně uhradit případné nedoplatky pojistného a po ukončení dědického řízení mají nárok na vrácení případného přeplatku pojistného.
Přehled o příjmech a výdajích není nutné správě sociálního zabezpečení předkládat. Podání Přehledu je však vhodné tehdy, když výše vyměřovacího základu a doplacení pojistného může ovlivnit nárok na pozůstalostní důchod.
I ve zdravotní pojišťovně a na finančním úřadu nahlásí úmrtí pojištěnce matrika. Osoba spravující pozůstalost, tedy dědic, správce pozůstalosti, je povinna podat řádné daňové tvrzení do tří měsíců ode dne úmrtí zůstavitele, a to za část zdaňovacího období přede dnem jeho smrti.
Za období ode dne smrti zůstavitele do doby skončení řízení o pozůstalosti podá správce pozůstalosti daňové přiznání do 30 dnů ode dne skončení řízení o pozůstalosti. To stejné platí pro podání daňového přiznání na finančním úřadě.
Zemřel-li poplatník v průběhu lhůty pro podání daňového přiznání, aniž by ho podal, podává daňové přiznání za zemřelého správce pozůstalosti, přičemž lhůta pro podání daňového přiznání se prodlužuje o dva měsíce.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Až 300 milionů korun by měla stát digitalizace důchodů - číst více »
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.