1. díl - Zemřel vám blízký člověk, ale složenky se neptají. Poradíme, jak všechno zařídit.
Zemřel vám někdo blízký a vy místo truchlení musíte už pár dní po pohřbu začít řešit účty, složenky a platby. Není to nic příjemného, ale nedá se nic dělat. Jinak byste se mohli dostat ještě do mnohem nepříjemnějí situace a třeba zadlužit celou rodinu. Poradíme vám krok za krokem, jak si jednotlivé finanční záležitosti pohlídat.
Co s účtem?
Jako první by měl přijít na řadu bankovní účet. Trvalé příkazy totiž bude banka strhávat stále. Kolik je na účtu peněz a jaké má heslo mají možnost zjistit jen lidé, kteří mají právo s účtem nakládat. Právo musel udělit majitel účtu na podpisovém vzoru daným osobám ještě před svou smrtí. Pokud se tak nestalo, přístup k němu bude možný až po skončení dědického řízení. To se však může protáhnout klidně na více než půl roku. Pokud tedy z účtu odchází SIPO a další důležité platby, nedá se nic dělat, budete tam muset převést dostatek prostředků, abyste se nedostali do potíží. Pokud je platnost trvalých příkazů omezena na dobu života majitele a banka se dozví o jeho msrti, poplatkování se zastaví. V opačném případě budou platby odcházet dál. Někdy se stává, že banka zmrazí účet i tomu, kdo byl spolumajitelem konta se zemřelým.
Přepis energií
Nejlepší je, když si necháte přepsat energie a další služby v domácnosti na sebe. Nevadí ani, když v té domácnosti nežijete. Alespoň to budete mít pod kontrolou. Budete vědět, jak vysoké platíte zálohy a kolik případně dlužíte. K přepisu energií není nutné ukončené dědické řízení ale stačí úmrtní list. Pro přepis je potřeba vyplnit čestné prohlášení, ke kterému příbuzný zemřelého dokládá kopii úmrtního listu a doklad o dědickém řízení. Pokud se rozhodntete se společností smlouvu ukončit, je k tomu také potřeba kopie úmrtního listu. Vyúčtování společnost pošle na adresu, kterou uvedete a doplatek či přeplatek se pak řeší s právoplatnými dědici.
Jak je to s důchodem zemřelého
Nemůžete k účtu, je ptořeba zařídit pohřeb a peněz se vám nedostává. Můžete tento měsíc ještě počítat s důchodem po zemřelém? Důchody se vyplácejí dopředu, záleží tedy na tom, kdy měl důchodce den splatnosti. Pokud například zemřel 15. listopadu a měl splatnost 12. listopadu Česká správa sociálního zabezpečení důchod zpět chtít nebude. Ale pokud by zemřel už 10. listopadu, zpět ho chtít bude. Vrátí jí ho z účtu buď přímo banka nebo pozůstalý, který má k účtu přístup. Jinak jej pak správa bude vyžadovat po manželovi či manželce, pokud jim vznikl nárok na vdovecký důchod, nebo rodičích či dětech, kteří žili se zemřelým ve společné domácnosti.
V dalším pokračování článku vás bude informovat o tom, co udělat s mobilem po zemřelém, jak žádat o vdovský nebo sirotčí důchod či jak nakládat s majetkem.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sporný pozměňovací návrh může položit celou důchodovou reformu - číst více »
Důchodovou reformu čeká třetí čtení. ANO připouští Ústavní soud - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.