Infarkt myokardu
Z medicínského hlediska je infarkt myokardu ischemickou chorobou srdečního svalu. Dříve onemocnění především starých lidí se dnes stále četněji nevyhýbá ani mladším ročníkům. Na vině je především stres, nezdravá strava, nedostatek pohybu a kouření, které je společně s antikoncepcí u žen velice nebezpečnou kombinací. V příčinách úmrtí v naší zemi si infarkt stále drží prvenství.
Infarkt myokardu je posledním stádiem dlouhodobých komplikací v oběhovém systému. Zde vzniká jako následek aterosklerózy. Na postiženém místě cévy se hromadí krevní sraženiny, které posléze tepnu úplně uzavírají a způsobují infarkt. Tento proces může trvat i desítky let, proto je infarkt typický zejména pro lidi okolo šedesáti let. Nejvíce jsou v této věkové skupině poté ohroženi muži.
Infarkt myokardu - příznaky
Infarkt myokardu se rozvíjí zvolna, většinou v klidovém stádiu. Nemocný začíná pociťovat bolest za hrudní kostí, která může vystřelovat až do levého ruky, do krku nebo do zubů. Těžce se mu dýchá a pociťuje nevolnost. Dalšími z charakteristických projevů je bledost a úzkost.
Infarkt myokardu - léčba
Důležité je včasné zavolání lékařské pomoci. Po příjezdu do nemocnice je pacientovi natočeno EKG. Následně dostává kyslík, opiáty a antiarytmika, která mají pomoci upravit srdeční rytmus. Další léčení se odvíjí podle konkrétního případu. Někteří jedinci podstoupí angioplastiku, kdy jim je do postižené cévy umístěn takzvaný katétr. Ten má za úkol tepnu zprůchodnit a odstranit aterosklerotické destičky. Možností je také rozpuštění sraženiny, neboli trombolýza.
Infarkt myokardu - prevence
Jak jsme již psali na začátku, infarkt myokardu je v podstatě až konečným vyústěním komplikací, se kterými se člověk může potýkat i několik let. Správně tedy uděláte, když budete těmto problémům zavčas věnovat pozornost, stejně jako mnoha preventivním krokům. Jedním z nich je kupříkladu snížení cholesterolu v požívané stravě. Jeho velké množství najdete například v mléčných výrobcích, vejcích, živočišných tucích a vnitřnostech. Místo toho dávejte přednost tukům rostlinného původu a rybám. Ani v pokročilém věku se nebojte sportovat a úměrně k vašemu zdravotnímu stavu se věnujte pravidelnému pohybu. Nekuřte a neholdujte alkoholu. Jedna sklenice červeného vína denně oproti tomu pomáhá pláty tuku v tepnách rozpouštět.
Včasná prevence je důležitá hlavně u lidí trpících cukrovkou, obezitou nebo vysokým krevním tlakem. Po padesátém roku života absolvujte pravidelné prohlídky, které vám mohou zvýšenou hladinu cholesterolu předem odhalit.
Zdroj foto: foter.com/boviate
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Lék na Alzheimera částečně schválila Evropská agentura pro léčiva - číst více »
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.